TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 15 2020 : VELIKÁN JOSEF PEKAŘ VE STÍNU PANDEMIE

Duben 17, 2020

TVT 15 2020 PEKAŘ00000000Česká filmografie nám po něm odkázala jen dva krátké pohyblivé záběry.

On sám po sobě zanechal dvacet stěžejních vědeckých knih. V každé uplatnil zcela originální pojetí českých dějin. Tak originální, že se stal veřejně známou osobností nejen českého kulturního obzoru, ale mohutnou postavou politiky a společenského života. Byl navržen jako prezidentský protikandidát v posledním volebním období Tomáše Masaryka, s nímž sváděl lité vědecké boje, ale měli se lidsky rádi.

Profesor Josef Pekař. Narozen 12. dubna 1870 v Daliměřicích, tehdy samostatné obci na kraji Turnova.

Ten se ke stopadesátému výročí jeho narození chtěl přihlásit velkolepou sérií připomínkových akcí. Leč pandemie nového koronaviru původní plány přinejmenším odložila.

To však nebrání, abychom si profesora Pekaře připomněli alespoň televizně. Krátkým dokumentem z června 1998.

Kdy na hradě Kost křtili po desítkách let zákazů Knihu o Kosti. Dílo uznávané nejen vědeckou komunitou, ale oblíbené mezi širokou čtenářskou obcí.

Ta červnová sobota na Kosti byla pro nás příležitostí, abychom se ptali, zda nacistům a komunistům nepohodlné dílo by mohlo být zase zakázáno.

Po dvaadvaceti letech, ve kterých nás šokují novodobé pandemie falšování dějin, se ta otázka nezdá zas tak nepatřičná.

Doufáme, že nový koronavirus ustoupí natolik, že ještě letos bude mít osobnost Josefa Pekaře pokračování nejen v naší televizi, ale ve společenském životě Turnova. Tak ve zdraví na viděnou.

MODERÁTORKA : Klára PREISLEROVÁ

PRODUKCE : Eva KORDOVÁ

SCÉNÁŘ, KAMERA a REŽIE : Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 5,21 min. FHD 1080 50p, STEREO