Nezařazené

ČVMB – ČESKORAJSKÝ VIDEOARCHIV MILANA BRUNCLÍKA

Posted by admin on Březen 25, 2016
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem ČVMB – ČESKORAJSKÝ VIDEOARCHIV MILANA BRUNCLÍKA

U KAMERY 1    MILAN-VLAŠTOVKA

Pod tímto názvem funguje největší soukromá sbírka obrazově zvukových záznamů v Turnově a spádové oblasti. Čítá přes 20.000 titulů od počátku existence Československé republiky po dnešek. Od konce 50. let 20. století pořídil podstatnou část archivního fondu sám jeho zřizovatel JUDr. Milan Brunclík, právník, rozhlasový a televizní tvůrce, disident .

Fond soustřeďuje filmové záznamy na formátech 16 a 8, resp. Super 8 mm a na videokazetách S-VHS, U-matic, Betacam, DVCAM a Digital 8. Dále stovky rozhlasových pásů o rychlostech 76 a 38 cm/s.

Žánrově zahrnuje ČVMB od krátkých reportáží a dokumentů z regionu Českého ráje až po velké zábavné a sportovní přenosy včetně zahraničních, které Milan Brunclík vytvářel po dlouhých letech politické perzekuce od roku 1989 v tzv. velké Československé a České televizi, např. veleúspěšné Olympijské studio Barcelona.

Brunclíkova soukromá sbírka představuje též unikátní mecenášský počin, neboť jen průměrná pořizovací hodnota jedné ze stovek archivních profesionálních videokazet činí 3.700 Kč. Statisíce korun pak vynaložil Milan Brunclík na pořízení a udržování provozuschopnosti přístrojů na přehrávání celého archivu.

Svůj ČVMB nabídl jeho vlastník před dvěma roky bezplatným darem Městu Turnovu s tím, že příštích pět let by celý fond digitalizoval a zkatalogizoval za cenu 2 miliony korun včetně dublovaných digitálních nosičů.

Navzdory tomu, že bezplatný dar s náklady na jeho realizaci jednomyslně doporučila přijmout Kulturní komise Města Turnova a kladné dobrozdání dali zastupitelstvu experti Univerzity Karlovy a České televize, podařilo se úzké skupině záškodnických zastupitelů myšlenku zpřístupnění unikátní historie Turnova nejširší veřejnosti zadupat a dárce dehonestovat.

Bývalí komunisté, dnes prudcí pravičáci, tak pokračují v ničení kompromitujících důkazů o jejich obludné činnosti, když z turnovské radnice zmizela v 90. letech minulého století městská kronika z období tzv. normalizace.

Přesto Milan Brunclík občas dává nahlédnout do jeho vzácné sbírky zápůjčkami archivních snímků do pořadů TVT – TELEVIZE MĚSTA TURNOVA, naposledy v dokumentech o rodácích či o 300letém Dlaskově statku.

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 5 2016 : NA SPOLEČNÉ PARKETĚ

Posted by admin on Únor 06, 2016
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 5 2016 : NA SPOLEČNÉ PARKETĚ

TVT 5 2016Dokument ze 7. Plesu Města Turnova reflektuje taneční večer coby symbol pospolitosti obce, do níž se mohou občané v této nejisté době uchýlit jako do jedné z posledních konstant občanské společnosti.

MODERÁTORKA : Klára PREISLEROVÁ

KAMERA a REŽIE : Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 6,20 min., HD 1080p, STEREO

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 52 2015 : INVENTURA ROKU 2015 aneb VELKÁ VÝROČÍ, ŽIVÉ VZPOMÍNKY, OPATRNÉ NADĚJE

Posted by admin on Prosinec 16, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 52 2015 : INVENTURA ROKU 2015 aneb VELKÁ VÝROČÍ, ŽIVÉ VZPOMÍNKY, OPATRNÉ NADĚJE

TVT 52 2015Rok 2015, označovaný za nejpřelomovější v desetiletích po konci studené války. I v Turnově se přiřadí k nezapomenutelným. A pokud by někomu paměť selhávala, může se s důvěrou ponořit právě do tohoto dokumentu.

MODERÁTORKA : Klára PREISLEROVÁ

KAMERA a REŽIE : Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 42,26 min., HD 1080p, STEREO

VÝBUCH DO ADVENTU V TURNOVĚ

Posted by admin on Prosinec 03, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VÝBUCH DO ADVENTU V TURNOVĚ

VÝBUCH00000001Krizová flešová relace o velkém výbuchu a požáru ve firmě AGBA v Turnově na Vesecku, které narušily poklidnou adventní náladu srdce Českého ráje.  

AKTUALIZOVÁNO ve 14.05 hodin : Neštěstí nepřežila jedna pracovnice a pět zaměstnanců je popálených, z toho tři těžce. Starosta Turnova Tomáš Hocke prohlásil, že město se bude zajímat, jak postiženým účinně pomoci.

AKTUALIZOVÁNO v 7.00 hodin 4.12.2015 : Požár má už druhou oběť. V nemocnici zemřel těžce popálený člověk. 

DĚKUJEME ZA DŮVĚRU : KRIZOVOU RELACI zhlédlo na našem webu a kanále iBONUS TV na YOUTUBE dohromady více unikátních návštěvníků, než má Turnov obyvatel. Specielně děkujeme za uznání významu místní televize z úst radní Města Turnova paní Evy KORDOVÉ, která ocenila, že Turnov má svou televizi, jež v krizové situaci vzorově zafungovala.

KAMERA a REDAKTOR : Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 1,46 min., HD 1080p, STEREO

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 47 2015 : VELKÉ MALIČKOSTI TURNOVSKÉ

Posted by admin on Listopad 25, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 47 2015 : VELKÉ MALIČKOSTI TURNOVSKÉ

TVT 47 2015Starosta Turnova Tomáš HOCKE rekapituluje menší a malé stavby roku 2015, které by však neměly zapadnout vedle největší investice v novodobé turnovské historii – areálu MAŠKOVKA.

MODERÁTORKA : Klára PREISLEROVÁ

KAMERA a REŽIE : Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 5,29 min., HD 1080p, STEREO

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 45 2015: MAŠKOVKA SLAVNOSTNÍ I VŠEDNÍ

Posted by admin on Listopad 09, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 45 2015: MAŠKOVKA SLAVNOSTNÍ I VŠEDNÍ

TVT 45 2015Dokument zachycuje svátek 28. října 2015 ve slavnostních chvílích, kdy se město Turnov otevřelo svým občanům jako přívětivá náruč pohody a občanské sounáležitosti. Tak potřebné v obklopení evropských i globálních nejistot. Snímek ukazuje i další momenty inspirace pro dny všední ve stylu fair play nejen na ledové ploše.

MODERÁTORKA : Klára PREISLEROVÁ

Scénář, kamera a režie . Milan BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 13,40 min., HD 1080p, STEREO

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 43 2015 : ANTONÍN MAREK NADČASOVÝ

Posted by admin on Říjen 17, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 43 2015 : ANTONÍN MAREK NADČASOVÝ

ANTONÍN MAREK NADČASOVÝKrátký vlastivědný dokument představuje při příležitosti 230. výročí narození českého vědce, pedagoga a národního buditele pátera ANTONÍNA MARKA jako člověka, který převýšil svou generaci nejen dožitím 92 let v plné svěžesti, ale především jasnozřivým vhledem z 19. do našeho 21. století.

V dokumentu účinkují Květoslava Hnízdová, Petra Houšková, Eva Kordová, Jiří Mohaupt a Petr Pešek.

Scénář, kamera a režie : MILAN BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 8,32 min., HD 1080p, STEREO

TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 41 2015: ANTONÍN MAREK OSLAVEN U SLAVÍNA

Posted by admin on Říjen 09, 2015
Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TELEVIZE MĚSTA TURNOVA – TVT 41 2015: ANTONÍN MAREK OSLAVEN U SLAVÍNA

MAREK.jpgTurnov zastupuje na hřbitovním Olympu osobností českého národa v Praze na Vyšehradě páter ANTONÍN MAREK, národní buditel rozměrů Jungmana nebo Dobrovského, který se však pro lpění na rodném kraji připravil o výrazné pozice v učebnicích dějepisu.

Přesto nebo právě proto se 230 let od jeho narození a 195 let od jím iniciovaného vzniku městské knihovny sešli nad Markovým hrobem členové pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova se zástupci města a skupinkou dětí ze 3. ZŠ v Turnově.

Smysl takových pietních aktů na uctění našich dávných předků hledá tento krátký vlastivědný dokument.

Moderuje Klára PREISLEROVÁ, účinkují Petra HOUŠKOVÁ, Jana KEPKOVÁ, Eva KORDOVÁ, Jaroslav KŘÍŽ a děti ze 3. ZŠ v Turnově.

Scénář, kamera a režie : MILAN BRUNCLÍK

STOPÁŽ : 8,32 min., HD 1080p, STEREO

UMĚLÁ HLAVA – NEPŘEKONANÝ SYSTÉM STEREOFONIE

Posted by Milan Brunclík on Duben 26, 2015
Bonus rádio, Nezařazené / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem UMĚLÁ HLAVA – NEPŘEKONANÝ SYSTÉM STEREOFONIE

 

UMELA HLAVA0Před téměř půlstoletím, v letech 1968-69, vyvinul tehdy student Milan BRUNCLÍK, připravující se v Československém rozhlase na dráhu tvůrce nových médií, systém všeprostorové stereofonie, známý ve světě audiotvorby jako UMĚLÁ HLAVA.

Podobné systémy vznikaly paralelně v NSR a ve Švýcarsku pod názvy KUNSTKOPF nebo DUMMY HEAD. Československé řešení je ve svém účinku předstihovalo.

V prvé polovině sedmdesátých let, než byl Milan BRUNCLÍK z politických důvodů z Československého rozhlasu vyhozen, byla v jeho domovském studiu Hradec Králové UMĚLOU HLAVOU natočena řada slovesných i hudebních pořadů, z nichž většinu bolševičtí záškodníci v rámci Brunclíkovy politické perzekuce smazali. Zákeřně tak byla zničena i práce řady Brunclíkových spolupracovníků, z nichž k nejbližším patřili Igor Froněk, Pavel Krejčí, Jiří Mužík a Jiří Václavíček.

K UMĚLÉ HLAVĚ se její autor vrátil hned po své rehabilitaci v roce 1990 a dramatizace povídky Jaroslava Haška OBECNÍ VOLBY pod dramaturgickým vedením Milana Duse a v režii Pavla Krejčího získala tehdy nejprestižnější ocenění –  Národní rozhlasovou cenu 1990 Literárního fondu.

V krátké zvukové rešerši můžete zaslechnout, že UMĚLA HLAVA představuje i po téměř půlstoletí nepřekonaný systém stereofonie, působící na posluchače v rámci pouhých dvou přenosových kanálů všeprostorově.

Bohužel, i v květnu 2015, kdy si připomínáme s koncem druhé světové války vznik regionálních studií Českého rozhlasu, si stanice Liberec a Hradec Králové nevzpomněly, že UMĚLÁ HLAVA patří k vrcholům jejich vkladů do rozhlasové tvorby. A pořady jí realizované dosáhly na úroveň, která směle snese po desítkách let srovnání s nynější produkcí KUNSTKOPF – DUMMY HEAD, jimiž se  dnes ve světě např. na univerzitách etablují špičky audiotvorby.   

STOPÁŽ :  10,58 min., STEREO – DUMMY HEAD